Reklamı Geç

Çekmeköy’de Rant Ellerinde Patladı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çekmeköy’de Rant Ellerinde Patladı?
Alp Hindi’nin Ömerli’de devasa bir şekilde Fabrikayı Kaçak olarak yaptığı resmileşti.

Çekmeköy Koçulu mahallesindeki 12539 m2 yüzölçümlü 0 ada /175 parselde yapımı
gerçekleşmiş fabrika binası ile ilgili, 1/1000 lik planlarda Emsal "0 olduğu (imara kapalı) ve Plan fonksiyonunun da " Tarımsal Niteliği Korunacak Alan, Kısmen Pasif Yeşil Alan ve Kısmen de Refüj Alan, ibaresi ile planlanmışken, anılan parselde ALP HINDI ÜRETİM SAN.TIC LTD ŞTİ. tarafından yaklaşık 6,000 m2 yüzölçümü alan büyüklüğünde ve 10 metre yüksekliğinde devasa nitelikte bir fabrika binası  Çekmeköy belediyesinin zabıta ve yapı kontrol müdürlüğünün gözü önünde Çekmeköy Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Sacettin Hatipoğlu Mimarlığında veya İnşaat Mühendisliğinde yapıldı…

Alp Hindi’nin Ömerli’de devasa bir şekilde Fabrikayı Kaçak olarak yapmasına göz yuman Belediye idaresindeki ilgili kişiler (Belediye Başkanı, Sorumlu Başkan yardımcıları ve müdürleri) bu konuda kanunsuz bir işleme göz yumduklar ve kamusal yetkilerini kamu menfaatleri için değil belli bir kişi ya da grubun menfaatleri için kullandıklarından dolayı GÖREVLERİNİ KÖTÜYE kullanarak KAMU SUÇU işlemiş oldular.

70 günde zor cevap verildi…

Yurttahaber.com İnternet Haber sitemizin İmtiyaz sahibi Gökhan Balcı ocak ayın ilk haftasında Bilgi Edinme Hakkını kullanarak CİMER üzerinden Çekmeköy Belediyesine konu hakkında aşağıdaki soruları sordu.

1. Çekmeköy Belediye Başkanlığı Anılan parselde yapılan fabrika binası ile ilgili  inşaat izni veya Ruhsatı verdi ise (İl Tarım Müdürlüğü, İBB Çevre Konuma ve Kontrol Müdürlüğü, İSKİ, DSİ ve vb) kurumlardan uygun görüş alınmış mıdır?
2. Tarımsal niteliği korunacak alanlarda yapılacak tarımsal amaçlı yapıların yapılaşma koşulları, ilgili kurumların çalışma ve görüşler (jeolojik ve hidrojeolojik özellikler hassas ekosistemler, arazi kullanım planları gibi) göz önünde bulundurularak tarımsal amaç arazi kullanım hakkında bir plan notu var mıdır?
3. Anılan parselde devam eden inşaatın
Ruhsat
İmar durumu
Proje
Aplikasyon krokisi
Kot kesitlerinin
Yapı İnşaat iş bitirme tutanakları varmı dır?

Çekmeköy Belediyesi 70 gün sonra verdiği cevapta haberimizin doğruluğunu kanıtladı.

Çekmeköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğünün CİMER üzerinden 12/03/2020tarihinde verdiği cevapta;

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığınca yapı kayıt belgelerinin iptalin müteakip 3194 sayılı İmar Kanunun 32, ve 42, maddelerinin uygulanmasının istendiğinden söz konusu yerin yapı kayıt belgelerinin iptali için Çvre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazı yazılmış olup belgelerin iptaline müteakip gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.” Denildi.

 

 

Bu yer İmar barışına mı sokuldu?

Gelen cevap hakkında uzmanlardan aldığımız cevap bizleri bir kez daha şaşırttı. Uzmanlar “Yapılan bu kaçak yapının 2017 Yılı öncesi yapılmış gibi gösterilerek İmar Barışına sokulmuş ve İBB bu yapı İmar Barışına uygun olmadığını belirterek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itiraz etmiş olduğunu verilen cevaptan anlıyoruz” dediler.

3194 sayılı İmar Kanunun 32, ve 42, maddeleri nedir?

3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesinde, "Bu kanun hükümlerine göre ruhsat alınmadan yapılabilecek yapılar hariç; ruhsat alınmadan yapıya başlandığı veya ruhsat ve eklerine aykırı yapı yapıldığının ilgili idarece tespiti, fenni mesulce tespiti ve ihbarı veya herhangi bir şekilde bu duruma muttali olunması üzerine belediye veya valiliklerce o andaki inşaat durumu tespit edilir. Yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulur. Durdurma, yapı tatil zaptının yapı yerine asılmasıyla yapı sahibine tebliğ edilmiş sayılır. Bu tebligatın bir nüshası da muhtara bırakılır. Bu tarihten itibaren en çok bir ay içinde yapı sahibi, yapısını ruhsata uygun hale getirerek veya ruhsat alarak, belediyeden veya valilikten mührün kaldırılmasını ister. Ruhsata aykırılık olan yapıda, bu aykırılığın giderilmiş olduğu veya ruhsat alındığı ve yapının bu ruhsata uygunluğu, inceleme sonucunda anlaşılırsa, mühür belediye veya valilikçe kaldırılır ve inşaatın devamına izin verilir. Aksi takdirde, ruhsat iptal edilir, ruhsata aykırı veya ruhsatsız yapılan bina, belediye encümeni veya il idare kurulu kararını müteakip, belediye veya valilikçe yıktırılır ve masrafı yapı sahibinden tahsil edilir." hükmü yer almaktadır.

İmar Kanununun 42. maddesinde; ruhsat alınmadan veya ruhsat veya eklerine veya imar mevzuatına aykırı olarak yapılan yapının yapı sahibine ve müteahhidine, istisnalar dışında özel parselasyon ile hisse karşılığı belirli bir yer satan ve alana para cezası verilir.

Alp Hindi bile bile oyuna mı getirildi?

ALP Hindi’nin yapmış olduğu bu kaçak yer için Çekmeköy Belediye encümeni ilgili İmar kanunun 42. Maddesine göre yüklü miktarda bir para ceza kesecek. 

Bu yerin yapımında Mimarlığı veya İnşaat Mühendisliğini yapan Çekmeköy Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Sacettin Hatipoğlu böyle bir yerde böyle bir yapı yapılamaz diyerek ilgili firmayı neden uyarmadı?

Bu yerin yapımında Teknik İşler Başkan Yardımcısı, Yapı Müdürü ve Bölgede gezen zabıtlar neden hemen müdahale etmedi?

Türkiye ve Dünyada büyük ün salmış ve Yüzlerce insana ekmek kapısı olmuş bir firmanın Prestijine zarar vermeyi bile düşünmeyen, Kaçak yapı yapmasına göz yumanlar buradan ne kadar Rant sağladı?

Alp Hindi’nin Ömerli’de devasa bir şekilde Fabrikayı Kaçak olarak yapmasına göz yuman Belediye idaresindeki ilgili kişiler (Belediye Başkanı, Sorumlu Başkan yardımcıları ve müdürleri) bu konuda kanunsuz bir işleme göz yumduklar ve kamusal yetkilerini kamu menfaatleri için değil belli bir kişi ya da grubun menfaatleri için kullandıklarından dolayı GÖREVLERİNİ KÖTÜYE kullanarak KAMU SUÇU işledikleri için haklarında dava açılacak mı?

Çekmeköy Belediyesi Muhalefet Meclis üyeleri yerin yıkılması için gereken takibi yaparak bu Rant’a dur diyecek mi?

Milletin Hakkını pervasızca Rant elde etmek için yiyen bu çirkin zihniyete kim dur diyecek?

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çekmeköy'ün MİLYON'ları çöpe gidiyor...Önceki Haber

Çekmeköy'ün MİLYON'ları çöpe gidiyor...

Poyraz Sahip Çıkamadı, Gözler Muhalefete DöndüSonraki Haber

Poyraz Sahip Çıkamadı, Gözler Muhalefete...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!